Mindenkinek vannak kedvenc darabjai. Legyen az egy szerencsés farmer vagy épp egy gyapjúpulóver – egyértelmű, hogy feltétel nélkül szeretni fogjuk azt. Az idő vasfoga azonban még az imádott darabokon is nyomot hagy – a térdek kikopnak, a cipzárak elromlanak. Ha szeretnéd tudni, hogyan viselhetnéd eredményesebben gondját a ruháidnak, pillants bele a ruhaápolási útmutatónkba:
Térjünk vissza az alapokhoz: ha szereted a ruháidat, akkor olvasd el a rajtuk található ruhaápolási címkét. Ez az apró szövetdarabka létfontosságú információkat tartalmaz, úgyhogy ne vedd félvállról, ha azt írja, hogy „hideg vízben mosható” vagy csak „szárazon tisztítható”.
Szortírozd szét a szennyesed szövettípus és szín alapján – mosd külön a pamutot és a gyapjút, illetve a sötét és a fehér darabokat. Mindegyik más hőfokon és programmal mosható eredményesen – és nincsenek egymásra jó hatással a mosógépben.
Ne engedj a csábításnak, hogy mindent egy körben passzírozz bele a mosógépbe. A ruháid nem lesznek kellően tiszták, ráadásul súrlódnak egymással, így megrövidül az élettartamuk.
Gondolkodtál már rajta, hogyan őrizhető meg a ruhák minősége? Ne használj a kelleténél több mosószert. A ruhák nem lesznek tisztábbak tőle, csak fakóbbak és merevebbek.
Bizonyos szövetek összemennek, ha magas hőmérsékleten mossák őket. A gyapjúból készült darabok különösen érzékenyek erre. Nézd meg a címkét, és állítsd be a megfelelő hófokot. Ne aggódj: mosószered alacsony hőfokon is megfelelően tisztít.
Húzd fel a ruháid cipzárját és gombold be őket, így nem tesznek kárt a mosógépben más darabokban. Ha nem húzod fel a cipzárat valamelyik ruhán, akár szét is szakíthatja a kedvenc blúzod.
Őrizd meg kedvenc ruháid színét és textúráját azáltal, hogy kifordítod őket. A farmer nem kopik ki annyira, a pulóvered kevésbé bolyhosodik, és a pólókra nyomott minták kevésbé lesznek kopottak vagy töredezettek.
Egy mosóháló segítségével további védelmet nyújthatsz kedvenceid számára. Ez általában a fehérneműkhöz hasonló kényes darabokat védi meg a centrifuga okozta zötykölődéstől, de más darabokhoz is bevetheted.
A szárítógépek használata kényelmes, de a hő hatására a ruhák helyrehozhatatlanul összemehetnek és kinyúlhatnak. Ha csak teheted, akaszd ki a ruhákat a szabad levegőn. Ruháid tartósabbak lesznek, ráadásul az áramszámlád is kevesebb lesz.
Az olcsó drótvállfák a ruhák főellenségei. Kinyújtják a ruhák vállát, és megereszkedettnek tűnik tőlük a szövet. Vásárolj rendes favállfákat, hogy kedvenceid megőrizhessék a formájukat.
Ajaj! Kedvenc nadrágod kilyukadt. Ne hajítsd rögtön a kukába. Keress tűt és cérnát, és nézd meg, mit hozhatsz ki a helyzetből. Javítása egyszerűbb lehet, mint gondolnád!
A súlyosabb darabokat – például a gyapjúpulóvereket – egyáltalán nem ajánlott vállfára akasztani. Idővel megereszkednek és kinyúlnak. Helyette hajtogasd őket össze szépen.
A szekrénynek hűvösnek, száraznak és szellősnek kell lennie. Hagyj elég helyet a ruháknak, különben gyűröttek és kopottak lesznek. Ha igazi heringparti van a szekrényedben, itt az ideje egy fenntartható „ráncfelvarrásnak” ?
Természetesen az alaphigiénia része, hogy minden nap tiszta fehérneműt viseljünk, a nadrágokat és a kabátokat azonban elég kiszellőztetni éjszakára, és két-három alkalommal simán viselheted őket.
Tegyél pár csokor levendulát egy légáteresztő muszlinzsákocskába a ruháid mellé. Kellemes az illata, ráadásul elűzi a szekrényedből a pimasz molyokat, akik a ruháidból lakmároznának.
Image credits
Header image: Shutterstock
Image of overloaded washing machine: Shutterstock
Image of a close-up of jeans button: Shutterstock
Image of clothes air-drying: Stocksy
Image of a stack of folded knitwear: Stocksy
Image of a small bouquet of lavender: Shutterstock